این پیشنهادها شما را پشیمان نمی کند!

ببینید ! بیایید از همین اول با هم روراست باشیم یعنی بهتر بگویم من راستش را بگویم . گوشتان را بیاورید جلو : من در دو سه سال اخیر نتوانسته ام حتی یک جلد کتاب را تمام کنم از بس رفتیم مهمانی و از بس تلویزیون دیدیم و از بس رفتیم سفر! اما این دلیل نمی شود که حالا که از من خواسته اند پیشنهادهای خودم را برای نوروز شما بگویم طفره بروم .

بگذارید اول برویم سراغ پیشنهادهای صوتی. می دانم که اکثر ما تعطیلات عید را در سفر و در جاده می گذرانیم و دوست داریم توی فلش یا سی دی چند تا شنیدنی خوب داشته باشیم. ما که اول راهمان را با دعا و صلوات و ذکرهایی که یادمان داده اند می گذرانیم اما پیشنهادم این است که سفر را با صوت قرآنی از مرحوم استاد عبدالباسط و سوره هایی چون فاتحه و مریم و آیات آخر سوره حشر آغاز کنید و بعد بروید به سراغ موسیقی. به سراغ کسانی چون ایرج بسطامی و علیرضا قربانی یا سنتور استاد پرویز مشکاتیان در بیداد همایون و غزل تکاندهنده «صبح است ساقیا قدحی پر شراب کن» در آلبوم «دستان». اگر دوست داشتید و توانستید ترانه ای که جولیا پطرس مسیحی برای سید حسن نصرالله خوانده به شرطی که معنی آن را هم جست و جو کنید تا لذتتان کامل شود هم گزینه خوبی است . اسم ترانه «احبّایی» است.

اما در زمینه کتاب . راستش من فکر می کنم شروع بهار با اشعار سعدی بخصوص بهاریه ها و عاشقانه هایش خیلی می چسبد اما بعد از آن من اشعار قیصر در کتاب «دستور زبان عشق» و کتابهای فاضل نظری بخصوص «گریه های امپراطور» ش را توصیه می کنم و یک توصیه دیگر : بهار فصلی است که همه ما به یاد رهبر بهار آفرینمان می افتیم . چه اشکالی دارد در کنار همه آثار ادبی و احساسی درباره امام زمان «عج» ، کمی هم درباره ویژگیهای حکومت مهدوی بدانیم تا خودمان را هر چه بیشتر به صبغه و رنگ اماممان در بیاوریم . من اثر کم نظیر آقای محمد حکیمی را عنوان « عصر زندگی » را که ناشران مختلفی از جمله «دلیل ما» آن را منتشر کرده اند توصیه می کنم و می دانم از خواندن این کتاب به هیچ وجه پشیمان نمی شوید و حتماً آن را به دیگران نیز توصیه می کنید.

ببینید ! اگر اهل سفر و مهمانی و تلویزیون نیستید ، سری به یک کتابخانه بزنید و متن کامل رمان دو جلدی «بینوایان» ویکتور هوگو را ترجیحاً با ترجمه حسینقلی مستعان ( به خاطر توضیحات بسیار خوبش در پاورقی) بگیرید و تعطیلات خود را با یک رمان ماندگار بگذرانید تا به قول علامه محمد تقی جعفری کتابی بخوانید که دهها نمونه از آموزه های دینی اسلام را در خود جای داده است !

اما فیلم. اگر اهل فیلمهای ایرانی هستید پیشنهاد من پیدا کردن یک نسخه از فیلم «سوته دلان» مرحوم علی حاتمی است و از فیلمهای بعد از انقلاب اگر «خیلی دور- خیلی نزدیک» رضا میرکریمی  یا «روسری آبی» رخشان بنی اعتماد یا «ضیافت» مسعود کیمیایی را ندیده اید حتماً ببینید و لذت ببرید. و ازمیان فیلمهای خارجی «جلادها نیز می میرند» اثر فریتز لانگ و «ایثار» اثر آندره ی تارکوفسکی و «اشکها و لبخندها» ی رابرت وایز  و «تعطیلات رمی» ویلیام وایلر را خیلی دوست دارم.

داشت یادم می رفت . قرار بود درباره فیلمهای جشنواره امسال هم نظری بدهم . البته الان که این مطلب را می نویسم نمی دانم فیلمهای اکران نوروزی کدامها هستند اما یواشکی بگویم جشنواره امسال کلا هفت – هشت فیلم خوب بیشتر نداشت که پیشنهاد می کنم از میان آنها فیلمهای «روزهای زندگی» پرویز شیخ طادی را با بازی درخشان خانوم هنگامه قاضیانی، «قلاده های طلا»ی ابوالقاسم طالبی، «نارنجی پوش» داریوش مهرجویی، «شور شیرین» جواد اردکانی، «رؤیای سینما»ی علی شاه حاتمی و «یکی می خواد باهات حرف بزنه» منوچهر هادی را از دست ندهید ضمن اینکه در بخش کودک و نوجوان هم فیلمهای «سلام بر فرشتگان» ، «آقای مدیر» ، «پرواز بادبادکها» و «شور شیرین» ابراهیم فروزش که بر اساس داستانی از هوشنگ مرادی کرمانی ساخته شده است مناسب این گروههای سنی است.

اما درباره اینکه کجا بروید. راستش ما که معمولاً سال تحویل را دوست داریم در جوار امام مهربانمان در مشهد باشیم و عصرش هم همانجا پای سخنان رهبر عزیزمان بنشینیم . اما سالهاست که از همان مشهد یکراست می رویم کرمان. کرمان از شهرهای بسیار دیدنی بخصوص در ایام عید است که متأسفانه اقبال مردم به آنجا به اندازه شیراز و اصفهان و بندر عباس و شمال نیست اما اگر یک بار بهار کرمان را تجربه کنید آن را به هیچ جای دیگری نخواهید فروخت برای اینکه کرمان علاوه بر مردم مهربان و خونگرمش، در ایام عید شهر شلوغ و اعصاب خرد کنی نمی شود و هر روز هم یک جای دیدنی خوب خواهید داشت از ماهان و مزار حضرت نعمت الله ولی و باغ شازده و حمام گنجعلیخان و منطقه ییلاقی سیرچ و کمی دورتر شهر تاریخی بم که حتی خرابه های ارگش هم دیدنی است.

بهار خوب و پر باری داشته باشید و اگر اینجاهایی که گفتم رفتید و از آثاری که پیشنهاد دادم بهره گرفتید و خوشتان آمد، مرا هم از دعاهای خیرتان در این ایام که بهترین فرصت برای تفکر و تأمل و خودشناسی و خدا شناسی بیشتر است محروم نکنید. سال نو بر همگی مبارک!

 پ.ن: این نوشته در پیش شماره هفدهم مجله «ساعت صفر» ویژه فروردین 1391 صفحه 64 به چاپ رسید.

/ 0 نظر / 110 بازدید